پرسشنامه حل‌مساله


معرفی آزمون

پرسشنامه حل‌مساله

حل‌مسأله از نظر اندیشمندان در بالاترین سطح از فعالیت‌های شناختی انسان قرار دارد (سیف،1371) و نیازمند یک سلسله فعالیت‌های تخصصی و داشتن بسیاری از توانمندی‌های شخصیتی است، برخی مسایل رو در روی آدمی دارای راه‌حل‌های واضح هستند و بعضی راه‌حل‌های زیاد روشنی ندارند. راه‌حل‌های ساده، متأثر از تجربیات و دانسته‌های قبلی آدمی است اما آن دسته از مسایل که به سادگی قابل حل نیستند مؤید آن است که یافتن راه حل در حوزه‌ای دانش و تجربه فرد نیست لذا باید اطلاعات جدیدی فراهم آید. حل موفقیت‌آمیز مسایل زندگی به اعتماد به نفس بیشتر و آرامش فرد منجر می‌شود. حل‌مسأله فرد را قادر می‌سازد به‌طور سازنده با مشکلات زندگی خود مواجه شود. حل‌مسأله مستلزم چندین فعالیت است به‌طوری که ابتدا باید مسئله را با دقت و صحت تعریف کرد و سپس راه‌حل‌های متفاوت را در کنار هم قرار داد و در نهایت، راه حل مناسب را از میان راه‌حل‌های ممکن انتخاب و اجرا کرد. (خنیفر،1387) زندگی روند مواجهه شدن پیاپی با مسایل و تلاش برای حل آنهاست و حل موفقیت‌آمیز مسایل زندگی به اعتماد به نفس بیشتر و آرامش فرد منجر می‌شود. مواجهه سازنده با مشکلات مهارت فوق العاده ارزشمندی است که آموزش آن به دانش‌آموزان کاملاً لازم و ضروری است. این توانمندی فرد را قادر می‌سازد تا به‌طور مؤثری مسایل زندگی را حل نماید. اگر مسایل مهم زندگی حل نشده باقی بمانند، موجب تنش روانی و به دنبال آن مشکلات جسمانی خواهند شد. (شیرزاد، 1387).

منبع:

خدادادی، مجتبی. سلطانی نژاد، عبدالله. فکری، سعید. (1390). پرسشنامه ده مهارت‌ زندگی دانش آموزان دبیرستانی. انتشارات علوم رفتاری شناختی سینا.

 

 

آزمون های استعداد و توانایی
پرسشنامه حل‌مساله
ارزیابی توانایی حل مسئله
{{vm.testInfoModel.ApproximateExecutionTime | persianNumber}} دقیقه
نوجوانی تا بزرگسالی
خانم‌ها و آقایان
{{vm.calcPriceMinusDiscount() | currency:'':0 | persianNumber}} ريال {{vm.testInfoModel.Price | currency:'':0 | persianNumber}} ريال {{vm.calcPriceMinusDiscount() | currency:'':0 | persianNumber }} ريال رایگان
کاربر گرامی، برای اجرای آزمون، لطفاً ابتدا آن را خریداری کنید.

;